Čo je koučing?

Tak ako Ariadna (z gréckej antickej mytológie) poskytla zázračné kĺbko nite svojej láske, aténskemu hrdinovi Teseovi, pomocou ktorého našiel Teseus  po víťazstve nad netvorom cestu z Labyrintu von, tak aj koučing je takouto pomyselnou pomôckou, ako sa dostať von z problémovej situácie.

Prečo práve koučing?

Ako sme si mohli všimnúť, bolo napísaných snáď tisíce kníh na tému zaručeného návodu na šťastný život. No rovnako, kvantum ľudí dennodenne zas a znova naráža na situácie, z ktorých nevie ako von. Nemalo by sa vďaka týmto návodom na šťastie a bezproblémový život tým pádom všetkom vyriešiť? Lenže sa tak nedeje. Niečo na tom totižto nie je zohľadnené. A to je to, že psychika človeka je tak komplexný a jedinečný systém, že nie je možné k nej pristupovať všeobecne a myslieť si, že jeden všeobecný návod bude fungovať ako recept na palacinky. Prišlo sa na to, že univerzálny návod na šťastie, ktorý by bol akousi jedinou správnou šablónou pre všetkých, ktorá zaúčinkuje rovnako na každého, jednoducho neexistuje.

Ľudia sú na to veľmi unikátni a každého ženie a brzdí čosi iné. Kým jednému sadnú na ukľudnenie meditácie, inému lezú na nervy. Jednému funguje vyventilovať sa športom, inému zasa čítaním. Jednému istota a stabilita vyhovuje, kým iného dusí a potrebuje pre život slobodu a nezávislosť. To je len drobný príklad toho, že človek si svoju cestu k spokojnosti a balancu potrebuje vytvoriť individuálne na mieru. A niekedy to dá teda pekne zabrať. Skĺbiť na ceste životom hodnotový rebríček, priority, túžby, podmienky a príležitosti, nehovoriac o spracovaní určitých „bŕzd“ z minulosti, prekonaní rôzne kladených očakávaní od okolia v prítomnosti a zohľadnení prekážok v budúcnosti. Priateľské rady, aj tie najlepšie mienené, nemusia byť vždy v súlade s tým, čo danému človeku skutočne sedí a vyhovuje.

Ako koučing funguje?

Práve v týchto veciach nachádzame hodnotu koučingu. Nikto Vám tu nebude radiť, ani Vás posudzovať. Je to bezpečný priestor, kde môžete byť úplne sami sebou a spoznať, čo naozaj chcete práve Vy.

Namiesto rád, čo máte robiť, budete dostávať otázky, ktoré Vám bežne len tak niekto nekladie. Vďaka nim sa budete môcť zamyslieť nad tým, nad čím Vás zamýšľať sa možno doteraz ani nenapadlo. A práve tam sa skrýva často odpoveď. Na miestach, kde nehľadáme. Viete ako sa vraví, problém sa nedá vyriešiť tým istým spôsobom, ako vznikol. A to je často problém, na ktorý narážame v neľahkých rozhodovaniach, krízach či situáciách, z ktorých sa nám nedarí pohnúť. Človek si tak zvykne na svoje spôsoby uvažovania, že už mu ani nepríde na um iný nápad, východisko, či možné odlišné nazeranie na vec.

Práve na toto je koučing ideálny nástroj. Odkryje Vám nové uhly pohľadov, nové cesty riešenia. Nie je to šablóna ani univerzálny návod na život. Práve naopak. Zakladá na tom, že každý človek je jedinečný a vyžaduje si individuálny prístup. Že každému vyhovuje niečo iné a vyžaduje odlišné spôsoby riešenia situácie. A najmä, že každý klient má najlepší návod na svoj život len on sám. Nie jeho rodičia, nie kamaráti či partner a ani žiaden kouč.

 

Nezabúdajte, je na Vás, ako naložíte s Ariadninou niťou

V gréckej mytológii bol Teseus aténskym národným hrdinom, nie Ariadna, ktorá mu čarovnú niť poskytla. Tá mu síce pomohla nájsť cestu z labyrintu von, no vybojovať súboj predtým a prejsť labyrintom musel on sám. Tak aj Vy. Vy ste hrdinom všetkých situácii, ktoré ste už doteraz prekonali a ktoré ešte prekonáte, či už s koučingom alebo bez.

Nebudem Vám sľubovať, že to bude ľahké alebo prechádzka ružovou záhradou. Koučing nie je pre ľudí, ktorí nie sú ochotní na sebe pracovať. Ak chcete výsledky bez námahy, to Vám rovno odporúčam – radšej si koučing neobjednávajte. Lebo ten je len pre ľudí odhodlaných aktívne pracovať na svojom rozvoji. Nie je to ani pre ľudí, ktorí chcú hneď a rýchlo bez pričinenia zázrak na počkanie. Áno, niekedy pomôže aj pár otázok, či techník a človeku to môže otočiť náhľad na vec a pomôcť si zodpovedať otázky alebo sa len utvrdiť v rozhodnutí, ktorým si nebol istý. Ale keď príde na koučing človek s tým, že si chce komplet zmeniť návyky, vzťahy alebo urobiť veľké životné zmeny, je na to potrebný určitý proces a čas. Ako pri všetkom, keď chceme, aby to vydržalo a malo pevné základy. A tie vieme položiť len spoločne kouč a klient v rovnocennom spojenectve, spolupráci a s aktívnym podieľaním klienta na napredovaní.

No stále platí, že to, na čo by človek prichádzal sám celé roky, dokáže s koučingom zrýchliť raketovou rýchlosťou. Viete, Vy by ste väčšinu vecí pravdepodobne vyriešili aj bez koučingu, len by to trvalo omnoho dlhšie, možno s nejakými omylmi, pádmi, ale zrejme by ste prišli na to skôr alebo neskôr. Rovnako, ako keď sa učí človek hrať na nejaký nástroj, tak ide to oveľa ľahšie, hladšie a rýchlejšie, keď Vás procesom prevedie niekto, kto už vie ako na to.

To, čo Vám kouč vie odovzdať, je niečo ako Ariadnina niť – pomôcka, ktorá vás dostane von zo zamotanej situácie. No prejsť ňou si potrebujete Vy sám. Už ale s tým, že viete ako a kadiaľ. A o to ide však?:)